| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | SDR1307A-560K |
| Description: | FIXED IND 56UH 2.5A 100 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | SDR1307A |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | 22 @ 2.52MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 56µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Base Part Number | SDR1307A |
| Size / Dimension | 0.512" Dia (13.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 100mOhm Max |
| Current - Saturation | 3.8A |
| Current Rating (Amps) | 2.5A |
| Height - Seated (Max) | 0.287" (7.30mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 7.2MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.48 | $0.47 | $0.46 |