| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | SDR0503-390KL |
| Description: | FIXED IND 39UH 650MA 420 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | SDR0503 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 15 @ 2.52MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 39µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Base Part Number | SDR0503 |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 420mOhm Max |
| Current - Saturation | 800mA |
| Current Rating (Amps) | 650mA |
| Height - Seated (Max) | 0.130" (3.30mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 17MHz |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.24 | $0.24 | $0.23 |