| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | RL110-331K-RC |
| Description: | FIXED IND 330UH 930MA 520 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | RL110 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 330µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open) |
| Material - Core | Ferrite |
| Base Part Number | RL110 |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 520mOhm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 930mA |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 2.8MHz |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.70 | $1.67 | $1.63 |