| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | PWR263S-35-3R30F |
| Description: | RES SMD 3.3 OHM 1% 35W D2PAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | PWR263S-35 |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 3.3 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 35W |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Base Part Number | PWR263S |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.192" (4.88mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.46 | $5.35 | $5.24 |