| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Slide Potentiometers |
| Data Sheet: | PTS60-02L-103B2 |
| Description: | SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Slide Potentiometers |
| Series | Pro Audio PTS |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Fader Type | Dual |
| Resistance | 10 kOhms |
| Part Status | Obsolete |
| Travel Range | 60mm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Adjustment Type | Top |
| Base Part Number | PTS60 |
| Size / Dimension | Rectangular - 3.642" L x 0.512" W x 1.524" H (92.50mm x 13.00mm x 38.70mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |