| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | MOV-20D152K |
| Description: | VARISTOR 1.5KV 6.5KA DISC 20MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 383J |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Current - Surge | 6.5kA |
| Base Part Number | MOV-20 |
| Maximum AC Volts | 750V |
| Maximum DC Volts | 990V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.65kV |
| Varistor Voltage (Min) | 1.35kV |
| Varistor Voltage (Typ) | 1.5kV |
| Capacitance @ Frequency | 320pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.05 | $2.01 | $1.97 |