| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | MOV-14D121K |
| Description: | VARISTOR 120V 4.5KA DISC 14MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 32J |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Current - Surge | 4.5kA |
| Base Part Number | MOV-14 |
| Maximum AC Volts | 75V |
| Maximum DC Volts | 100V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 132V |
| Varistor Voltage (Min) | 108V |
| Varistor Voltage (Typ) | 120V |
| Capacitance @ Frequency | 1700pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.40 | $0.39 | $0.38 |