| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | CSS4J-4026K-2L00F |
| Description: | RES 0.002 OHM 1% 4W 4026 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | CSS4J-4026 |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 4W |
| Package / Case | Nonstandard |
| Base Part Number | CSS4J |
| Size / Dimension | 0.397" L x 0.260" W (10.06mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.128" (3.24mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Supplier Device Package | 4026 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |