| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | CRK0815-FZ-R010E |
| Description: | RES 0.01 OHM 1% 1W 1508 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | CRK |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 10 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Wide 1508 (3720 Metric), 0815 |
| Base Part Number | CRK0815 |
| Size / Dimension | 0.091" L x 0.148" W (2.30mm x 3.75mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0815 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |