| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | CDNBS08-T58CC |
| Description: | TVS DIODE 58V 100V 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | Ethernet |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | CDNBS08 |
| Power - Peak Pulse | 2700W (2.7kW) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Unidirectional Channels | 4 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 64.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 100V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 58V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 24A (8/20µs) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |