CD214B-R3100
Manufacturers: Bourns, Inc.
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: CD214B-R3100
Description: DIODE GEN PURP 100V 3A SMB
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Bourns, Inc.
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Base Part Number CD214B
Capacitance @ Vr, F 40pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package SMB (DO-214AA)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 1A