| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Value Display Potentiometers |
| Data Sheet: | 3682S-1-202L |
| Description: | VALUE DISPLAY POT 2K 2W PNL MT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Value Display Potentiometers |
| Series | 3680 |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±3% |
| Resistance | 2 kOhms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Power (Watts) | 2W |
| Adjustment Type | Push Button |
| Base Part Number | 3682S |
| Size / Dimension | Square - 1.050" L x 0.930" W x 1.050" H (26.67mm x 23.62mm x 26.67mm) |
| Termination Style | Solder Lug |
| Number of Characters | 2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $25.39 | $24.88 | $24.38 |