| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Data Sheet: | 3549H-1AE-102B |
| Description: | POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Taper | Linear |
| Series | Hybritron® 3549 |
| Rotation | 3600° |
| Packaging | Tray |
| Tolerance | ±10% |
| Part Status | Active |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia x 0.993" H (22.23mm x 25.22mm) |
| Actuator Type | Round |
| Mounting Type | Servo Mount |
| Power (Watts) | 2W |
| Bushing Thread | - |
| Actuator Length | 0.375" (9.53mm) |
| Adjustment Type | User Defined |
| Built in Switch | None |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |
| Base Part Number | 3549H |
| Actuator Diameter | 0.125" (3.18mm) |
| Resistance (Ohms) | 1k |
| Termination Style | Solder Lug |
| Resistive Material | Hybritron® |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $39.86 | $39.06 | $38.28 |