| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Data Sheet: | 3547S-1AC-103B |
| Description: | POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Taper | Linear |
| Series | 3547 |
| Rotation | 1080° |
| Packaging | Tray |
| Tolerance | ±3% |
| Part Status | Active |
| Size - Body | Round - 0.885" Dia x 0.780" H (22.48mm x 19.81mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Power (Watts) | 1W |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.813" (20.64mm) |
| Adjustment Type | User Defined |
| Built in Switch | None |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 3 |
| Base Part Number | 3547S |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Termination Style | Solder Lug |
| Resistive Material | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $26.64 | $26.11 | $25.59 |