| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Data Sheet: | 3541H-1-102L |
| Description: | POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Taper | Linear |
| Series | Hybritron® 3541 |
| Rotation | 3600° |
| Packaging | Tray |
| Tolerance | ±10% |
| Part Status | Active |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia x 0.750" H (22.23mm x 19.05mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Power (Watts) | 2W |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.812" (20.63mm) |
| Adjustment Type | User Defined |
| Built in Switch | None |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |
| Base Part Number | 3541H |
| Actuator Diameter | 0.2497" (6.34mm) |
| Resistance (Ohms) | 1k |
| Termination Style | Solder Lug |
| Resistive Material | Hybritron® |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $54.45 | $53.36 | $52.29 |