| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Data Sheet: | 3501H-1-503L |
| Description: | POT 50K OHM 2W HYBRITRON LINEAR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Taper | Linear |
| Series | Hybritron® 3501 |
| Rotation | 3600° |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Part Status | Active |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia x 1.000" H (22.23mm x 25.40mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Power (Watts) | 2W |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.813" (20.64mm) |
| Adjustment Type | User Defined |
| Built in Switch | None |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |
| Base Part Number | 3501H |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) |
| Resistance (Ohms) | 50k |
| Termination Style | Solder Turret |
| Resistive Material | Hybritron® |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $56.90 | $55.76 | $54.65 |