| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Trimmer Potentiometers |
| Data Sheet: | 3319P-1-203 |
| Description: | TRIMMER 20K OHM 0.2W PC PIN TOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Trimmer Potentiometers |
| Series | Trimpot® 3319 - Open Frame |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±25% |
| Resistance | 20 kOhms |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Base Part Number | 3319P |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.433" x 0.354" Face x 0.250" H (11.00mm x 9.00mm x 6.35mm) |
| Termination Style | PC Pins |
| Resistive Material | Carbon |
| Temperature Coefficient | ±1000ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.40 | $0.39 | $0.38 |