| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Trimmer Potentiometers |
| Data Sheet: | 3314J-2-104E |
| Description: | TRIMMER 100KOHM 0.25W J LEAD TOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Trimmer Potentiometers |
| Series | Trimpot® 3314 - Sealed |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±20% |
| Resistance | 100 kOhms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Base Part Number | 3314J |
| Size / Dimension | Square - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm) |
| Termination Style | J Lead |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.18 | $2.14 | $2.09 |