| Manufacturers: | Bivar, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LEDs - Lamp Replacements |
| Data Sheet: | LFR-209CW12V |
| Description: | LED 5MM COOL WHITE CLR 12V TS5.5 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar, Inc. |
| Product Category | LEDs - Lamp Replacements |
| Color | White, Cool |
| Series | 209 |
| Base Type | T5.5 Telephone Slide |
| Wavelength | - |
| Part Status | Active |
| Applications | Incandescent Replacements, Indicator Lights |
| Configuration | Single |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 1.134" H (5.00mm x 28.80mm) |
| Can Replace Lamps | T5.5 Telephone Slide Base Lamps |
| Millicandela Rating | 1100mcd |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.17 | $18.79 | $18.41 |