| Manufacturers: | Bergquist |
|---|---|
| Product Category: | Touch Screen Overlays |
| Data Sheet: | 400397 |
| Description: | TOUCH SCREEN RESISTIVE 7" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bergquist |
| Product Category | Touch Screen Overlays |
| Type | Resistive |
| Width | 0.04" (1.1mm) |
| Height | 3.72" (94.6mm) |
| Length | 6.22" (158.00mm) |
| Series | - |
| Interface | 5-Wire |
| Part Status | Obsolete |
| Diagonal Screen Size | 7.0" (177.80mm) |