| Manufacturers: | Belden Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 1592A 0061000 |
| Description: | MULTI-PAIR 8COND 24AWG BLU 50' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Belden Inc. |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | Network |
| Length | 50.00' (15.24m) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Cable Type | Multi-Pair, Cat5e |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | Blue |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | 7/32 |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Conductor Insulation | Polyolefin (PO) |
| Number of Conductors | 8 (4 Pair) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.213" (5.41mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $28.65 | $28.08 | $27.52 |