| Manufacturers: | Belden Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 1583A 006U1000 |
| Description: | MULTI-PAIR 8COND 24AWG BLU 1000' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Belden Inc. |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Series | - |
| Ratings | UL Style CMR |
| Features | Rip Cord |
| Cable Type | Multi-Pair, Cat5e |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | Blue |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | Solid |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Conductor Insulation | Polyolefin (PO) |
| Number of Conductors | 8 (4 Pair) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.190" (4.83mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC), Riser |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $232.00 | $227.36 | $222.81 |