| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | SIS03VD |
| Description: | DC DC CONVERTER 2.5V 7W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | SIS03 |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | 11-SIP Module |
| Size / Dimension | 2.50" L x 0.55" W x 0.46" H (63.5mm x 14.0mm x 11.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 2.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |