SIP301.8LT
Manufacturers: Bel Power Solutions
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: SIP301.8LT
Description: DC DC CONVERTER 1.8V 11W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Bel Power Solutions
Type Non-Isolated PoL Module
Series SIP300 (20W)
Features Remote On/Off, OCP, SCP
Packaging Bulk
Efficiency 82%
Part Status Obsolete
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 11W
Package / Case 11-SIP Module
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.50" L x 0.25" W x 0.55" H (63.5mm x 6.4mm x 14.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1.8V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Operating Temperature -25°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Input (Min) 3V
Current - Output (Max) 6A