| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | PFE3000-12-069RA |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 3000W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Front End |
| Series | PFE3000 (3000W) |
| Features | Adjustable Output, Hot Swappable, I²C™ Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote Sense, Universal Input |
| Approvals | - |
| Efficiency | 94% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 3000W |
| Voltage - Input | 180 ~ 300 VAC |
| Size / Dimension | 22.98" L x 1.65" W x 2.72" H (583.7mm x 42.0mm x 69.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 244A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $814.73 | $798.44 | $782.47 |