| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | PFE1500-12-NAS412 |
| Description: | 1500 WATT AC TO DC POWER SUPPLY |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Front End |
| Series | PFE1500 (1500W) |
| Features | Hot Swappable, I²C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sensing, Standby Output, Universal input |
| Approvals | CE |
| Efficiency | 94% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 1500W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC, 180 ~ 350 VDC |
| Size / Dimension | 12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 45°C |
| Current - Output (Max) | 125A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $537.66 | $526.91 | $516.37 |