| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PET750-12-050ND |
| Description: | POWER SUPPLY;PET750-12-050ND;750 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Front End |
| Series | PET750 (750W) |
| Approvals | CE |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 750W |
| Size / Dimension | 11.81" L x 1.99" W x 1.57" H (300.0mm x 50.5mm x 40.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Voltage - Input (Max) | -70V |
| Voltage - Input (Min) | -40V |
| Current - Output (Max) | 62A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $306.43 | $300.30 | $294.30 |