| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | NVD0.5YHH-M6G |
| Description: | DC DC CONVERTER +/-12V 6W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | NVD (6W) |
| Features | OCP |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 83% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 6W |
| Package / Case | 24-SMD Module, 14 Leads |
| Size / Dimension | 1.30" L x 0.81" W x 0.33" H (33.0mm x 20.6mm x 8.4mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 250mA, 250mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $47.28 | $46.33 | $45.41 |