| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | HR2320-9RB1G |
| Description: | DC/DC CONVERTER 12V 240W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed, Conformal Coated |
| Series | Melcher HR (144 ~ 288W) |
| Approvals | cCSAus, CE, TUV |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 94.5% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 240W |
| Size / Dimension | 6.61" L x 5.51" W x 1.86" H (168.0mm x 140.0mm x 47.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 150V |
| Voltage - Input (Min) | 16.8V |
| Current - Output (Max) | 20A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |