| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | HN28-3-AG |
| Description: | AC/DC CONVERTER 28V 84W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Linear |
| Series | Linear N |
| Features | Adjustable Output, Remote Sense |
| Approvals | - |
| Efficiency | 60% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 84W |
| Voltage - Input | 100, 120, 220, 230, 240 VAC |
| Size / Dimension | 7.00" L x 4.87" W x 3.28" H (177.8mm x 123.7mm x 83.3mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $103.50 | $101.43 | $99.40 |