| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | FXC7000-48-SG |
| Description: | AC/DC CONVERTER 48V 7000W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Front End |
| Series | FXC7000 (7000W) |
| Features | Adjustable Output, I²C™ Interface, Remote Sense, Standby Output |
| Approvals | CE |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 7000W |
| Voltage - Input | 180 ~ 264 VAC, 342 ~ 528 VAC (3PH) |
| Size / Dimension | 15.17" L x 8.00" W x 5.00" H (385.3mm x 203.2mm x 127.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 145A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3,662.68 | $3,589.43 | $3,517.64 |