| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | DFC25E24T5/12 |
| Description: | DC DC CONVERTER 5V +/-12V 25W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | DFC (25W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, SCP |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 80% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 25W |
| Package / Case | 9-DIP Module, 8 Leads |
| Control Features | Enable, Active High |
| Size / Dimension | 3.00" L x 2.50" W x 0.43" H (76.2mm x 63.5mm x 11.0mm) |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | 12V |
| Voltage - Output 3 | -12V |
| Voltage - Isolation | 700V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 5A, 1A, 1A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |