| Manufacturers: | SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | CP498-A+ |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 96W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Linear |
| Series | Linear CP131 |
| Features | Adjustable Output, Remote Sense |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Efficiency | 45% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 96W |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC |
| Size / Dimension | 11.00" L x 4.88" W x 2.75" H (279.4mm x 124.0mm x 69.9mm) |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | 12V |
| Voltage - Output 3 | -12V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 6A, 5A, 500mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |