| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | CHS1209 |
| Description: | DC DC CONVERTER 12V 3W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | CHS (3W) |
| Features | SCP |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | - |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | - |
| Size / Dimension | 1.33" L x 1.33" W x 0.50" H (33.80mm x 33.80mm x 12.70mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 2.5kV |
| Operating Temperature | - |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.65V |
| Current - Output (Max) | 250mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |