| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | ABC40-3000G |
| Description: | AC/DC CNVRTR 5.2V 12.5V -12.8V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Open Frame |
| Series | ABC40 (40W) |
| Features | Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input |
| Approvals | - |
| Efficiency | 85% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 40W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm) |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 5.2V |
| Voltage - Output 2 | 12.5V |
| Voltage - Output 3 | -12.8V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 4.242kV |
| Minimum Load Required | Yes |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 6A, 2A, 500mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $47.37 | $46.42 | $45.49 |