| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | 700DNC40-12-8G |
| Description: | DC/DC CONVERTER 14.4V 4000W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | DNC (4000W) |
| Approvals | - |
| Efficiency | 92% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 4000W |
| Size / Dimension | 13.50" L x 10.63" W x 4.46" H (343.0mm x 270.0mm x 113.3mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 14.4V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 800V |
| Voltage - Input (Min) | 400V |
| Current - Output (Max) | 278A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3,356.26 | $3,289.13 | $3,223.35 |