| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | 48IMR40-1515-2 |
| Description: | DC DC CONVERTER +/-15V 40W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | IMR40 (40W) |
| Features | OCP, SCP |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 82% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 40W |
| Package / Case | 7-DIP Module |
| Size / Dimension | 3.94" L x 2.75" W x 0.90" H (100.0mm x 70.0mm x 23.0mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Voltage - Input (Max) | 72V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 2A, 500mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |