| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | 40IMX7-24-24-8 |
| Description: | DC DC CONVERTER 24V 24V 7W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module, Conformal Coated |
| Series | Melcher IMX7 (7W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 82% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | 14-DIP Module, 9 Leads |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | 24V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 16.8V |
| Current - Output (Max) | 150mA, 150mA |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |