| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | 24IMX70-12-0ITG |
| Description: | DC DC CONVERTER 12V 84W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module, Conformal Coated |
| Series | Melcher IMX70 (70W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 93% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 84W |
| Package / Case | 19-DIP Module, 17 Leads |
| Control Features | Enable, Active High |
| Size / Dimension | 3.00" L x 2.50" W x 0.49" H (76.2mm x 63.5mm x 12.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 2.1kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C |
| Voltage - Input (Max) | 33.6V |
| Voltage - Input (Min) | 15V |
| Current - Output (Max) | 7A |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |