| Manufacturers: | Bel Fuse, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | SLIN-06E2A0G |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.59-5.5V 33W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Fuse, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | SLIN |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 33W |
| Package / Case | Module |
| Control Features | Enable, Active High |
| Size / Dimension | 0.48" L x 0.48" W x 0.29" H (12.2mm x 12.2mm x 7.3mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.59 ~ 5.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.60 | $5.49 | $5.38 |