| Manufacturers: | Bel Fuse, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | SLDN-12D1ALR |
| Description: | PWR MOD DC/DC CONV |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Fuse, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | SLDN |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Efficiency | 95.4% |
| Part Status | Preliminary |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 66W |
| Package / Case | 17-SMD Module |
| Size / Dimension | 0.48" L x 0.48" W x 0.33" H (12.2mm x 12.2mm x 8.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.45 ~ 5.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 14.4V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Current - Output (Max) | 12A |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |