| Manufacturers: | Bel Fuse, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Data Sheet: | 0ZRP0500FF2A |
| Description: | RADIAL PTC RESETTABLE FUSE, 5A, |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Fuse, Inc. |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Type | Polymeric |
| Series | 0ZRP |
| Ratings | - |
| Approvals | UL |
| Packaging | - |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | 0.402" (10.20mm) |
| Time to Trip | 28s |
| Current - Max | 40A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 60V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.949" L x 0.118" W (24.10mm x 3.00mm) |
| Current - Trip (It) | 10A |
| Height - Seated (Max) | 1.142" (29.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 5A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 12 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 50 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.42 | $0.41 | $0.40 |