| Manufacturers: | Bel Fuse, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Data Sheet: | 0ZRE0033FF1A |
| Description: | PTC RESET FUSE 240V 330MA RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Fuse, Inc. |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Type | Polymeric |
| Series | 0ZRE |
| Ratings | - |
| Approvals | cURus, TUV |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 21s |
| Current - Max | 6A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 240V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.449" L x 0.150" W (11.40mm x 3.80mm) |
| Current - Trip (It) | 740mA |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 330mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 830 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 2.6 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.46 | $0.45 | $0.44 |