| Manufacturers: | Bel Fuse, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fuses |
| Data Sheet: | 0686F1000-01 |
| Description: | FUSE BRD MNT 1A 32VAC 63VDC 0603 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Fuse, Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Color | - |
| Series | C2F |
| Approvals | cURus |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Melting I²t | 0.0028 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W x 0.020" H (1.60mm x 0.81mm x 0.52mm) |
| DC Cold Resistance | 150 mOhms |
| Voltage Rating - AC | 32V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A AC, 50A DC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.13 | $0.13 | $0.12 |