| Manufacturers: | B B Battery |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Data Sheet: | HRC5.5-12 |
| Description: | BATTERY LEAD ACID 12V 5AH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | B B Battery |
| Product Category | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Series | HRC |
| Weight | 1600g |
| Capacity | 5Ah |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | - |
| Discharge Rate | - |
| Voltage - Rated | 12V |
| Size / Dimension | 3.54" L x 2.76" W x 4.17" H (90.0mm x 70.0mm x 106.0mm) |
| Battery Cell Size | - |
| Battery Chemistry | Lead Acid (VRLA) |
| Termination Style | Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm) |
| Standard Charge Time | 16Hrs |
| Standard Charge Current | 300mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $29.73 | $29.14 | $28.55 |