| Manufacturers: | Aven Tools |
|---|---|
| Product Category: | Video Inspection Systems |
| Data Sheet: | 26700-102-10 |
| Description: | VIDEO INSPECT SYST CMOS 21X-133X |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Aven Tools |
| Product Category | Video Inspection Systems |
| Series | VIS-6000 |
| Weight | 35 lbs (15.9 kg) |
| Includes | Dual Arm Ball Bearing Boom Stand, Focus Mount, Lenses, Software |
| Camera Type | CMOS 1/3" |
| Part Status | Active |
| Illumination | Fiber Optic Illuminator |
| Display Style | - |
| Field of View | 0.08" ~ 0.50" (1.9mm ~ 12.7mm) |
| Working Distance | 5.63" ~ 7.36" (143mm ~ 187mm) |
| Magnification Range | 21x ~ 133x |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3,744.48 | $3,669.59 | $3,596.20 |