| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | SIL30C-12SADJ-HJ |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.9-5V 150W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | SIL30C (150W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, SCP |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Power (Watts) | 150W |
| Package / Case | 24-SIP Module, 22 Leads |
| Size / Dimension | 2.40" L x 1.25" W x 0.49" H (61.0mm x 31.8mm x 12.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.9 ~ 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 80°C |
| Voltage - Input (Max) | 13.8V |
| Voltage - Input (Min) | 10.2V |
| Current - Output (Max) | 30A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |