| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PTV05020WAD |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 64.8W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | PTV05020 (65W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 96% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 64.8W |
| Package / Case | 12-SIP Module |
| Size / Dimension | 1.75" L x 0.37" W x 0.50" H (44.5mm x 9.4mm x 12.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.8 ~ 3.6V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 18A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.18 | $17.82 | $17.46 |