| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PTH03010WAZT |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.8-2.5V 38W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | PTH03010 (37W) |
| Features | Remote On/Off, SCP, UVLO |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Efficiency | 93% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 38W |
| Package / Case | 10-SMD Module |
| Size / Dimension | 1.37" L x 0.62" W x 0.35" H (34.8mm x 15.8mm x 9.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.8 ~ 2.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 3.65V |
| Voltage - Input (Min) | 2.95V |
| Current - Output (Max) | 15A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.37 | $16.04 | $15.72 |