ERM15A110
Manufacturers: Artesyn Embedded Technologies
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: ERM15A110
Description: DC DC CONVERTER 5V 75W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Artesyn Embedded Technologies
Type Isolated Module
Series ERM75 (75W)
Features Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Packaging Bulk
Efficiency 89%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 75W
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 3kV
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 66V
Current - Output (Max) 15A